Wednesday, September 15, 2010


გაკვეთილის თემა: მოგზაურობა კოსმოსში



სწავლების საფეხური: მე-3 კლასი



მოსწავლეთა პროფილი: კლასში 30 მოსწავლეა


სასწავლო პროგრამას ჩამორჩენილი ბავშვი - 2

გაკვეთილის მნიშვნელობა აქტუალობა: მოსწავლეებს გააჩნიათ დიდი ინტერესი კოსმოსის მიმართ

გაკვეთილის მიზნები და შედეგები შეძლოს: საინფორმაციო ტექსტის გაგება, მისი დაკავშირება მხატვრულ ტექსტთან, გამონაგონისა და სინამდვილის ერთმანეთისგან განსხვავება.


წინასწარი ცოდნა:მოსწავლეებმა უნდა იცოდნენ პლანეტების სახელები,ციური სხეულები.


შეფასების საგანი და პროცედურები დაკვირვებისა და ანალიზის ობიექტი შეფასებისას იქნება ზეპირი პრეზენტაცია, მსჯელობა.


გამოვიყენებ ჯგუფურ შეფასებას

საუკეთესო ჯგუფი - 1დიდი ვარსკვლავი, კარგი - საშუალო, დამაკმაყოფილებელი - პატარა


სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები


სახელმძღვანელოები: ვ.როდონაია ”ქართული ენა”, 1კლასი, გ. კვანტალიანი

”ბუნება”, 1კლასი. პროექტორი




გაკვეთილის მსვლელობა:

კლასი დაყოფილია ჯგუფებად

1-ციური სხეულები

2- მკვლევარები - როგორ იკვლევენ კოსმოსს

3- ცისკრის ვარსკვლავი - მითები,

4 - შუქურვარსკვლავი - ლექსები ციურ სხეულებზე (მზე დედაა ჩემი..., მზეო თიბათვისა.. მთვარის ნაამბობი, ხალხური ზეპირსიტყვიერების ნიმუშები)

5-მზის ოჯახი (პლანეტები)

აქტივობები:

1. განწყობის შესაქმნელად ბავშვებს ვაჩვენებ რაკეტის მაკეტს. კოსმოსური ხომალდი ”საქართველო 2010” სტარტს იღებს და ვიწყებთ კოსმოსში მოგზაურობას.

2. პრეზენტაცია

3. კითხვა -პასუხი

4. ინსცენირება ,,ცოტნე დადიანის ბავშვობა”

5. ჩვენი სტუმარი -უცხოპლანეტელი

6. გვინდა ვიცოდეთ-კითხვები უცხოპლანეტელს

7. საუკუნის სიმღერა-,,ჩაკრულო”

გამოყენებული ლიტერატურა:

ვ.როდონაია ,,მასწავლებლის სახელმძღვანელო ქართულ ენაში’’

გ.კვანტალიანი ,,მასწავლებლის წიგნი’’ ბუნება3
ხალხური პოეზია